Производи за автомобил / комбе / 4 х 4

stage_image1_lg

Zašto Continental

Независни тестови за пневматици

Одобрени во цел свет.

Додека ги развиваме нашите премиум пневматици, ние ги разгледуваме апсолутно сите аспекти на безбедноста и на перформансите. Резултат се највисоки оцени за пневматиците Continental низ светот. Continental не само што тврди дека произведува пневматици од светска класа според највисоките стандарди за квалитет. Ние навистина може и да го докажеме тоа: Нашите повеќекратно наградувани победнички пневматици редовно се тестирани од независни меѓународни списанија.

Од 2007 година производите на Continental добија највисоки препораки во приближно 80% од сите спроведени тестови. Притоа, компанијата е избрана за врвен бренд на пневматици од водечките списанија за автомобили, како што се AutoBild и AutoZeitung и таа е наградена како најдобра во 50 години тестови во авто-мото спортот.    

Нашиот постојан развој на пневматици ќе ја одржи оваа традиција. 

Овде се дадени само некои од нашите резултати на тестови:  

img_cpc5_test_1

Auto Zeitung

 Во изданието од август 2015 година германското списание Auto Zeitung објави тест за летни пневматици за SUV-возила со димензии 215/65 R16 H/V.  Тест-возилото беше VW Tiguan. Тестот го спроведе списанието на пробната писта на Continetal во Јувалди, Тексас.


Оцена за ContiPremiumContactTM 5: „Исклучително се препорачува“


За нашиот ContiPremiumContactTM 5:
+ балансиран пневматик

+ ефикасен и сигурен пневматик


stage_award_image1

Auto Bild sportscars

Во изданието од април 2015 година списанието AutoBild sportscars ги објави резултатите од новите тестирања на летни пневматици со димензии 255/35 R 19 (за преден погон) и 275/35 R 19 (за заден погон).  Тест-возило беше BMW M4.

Тестирањето го спроведе списанието на локацијата  Вахауринг во Австрија во соработка со Vredestein.


Оцена за ContiSportContactTM 5 P: добар


За нашиот ContiSportContactTM 5 P:
+ задоволителни карактеристики на управување

- безначајно доцнење во средишниот одѕив на суви патишта

- одличен одѕив на воланот на влажни патишта

- просечно сопирање

img_cpc5_test_5

ADAC

Автомото-клубовите ADAC во Германија, OEAMTC во Австрија и TCS во Швајцарија и организацијата на германски потрошувачи Stiftung Warentest“„ објавија резултати од тестирањето на летни пневматици на нивните интернет-страници (www.adac.de / www.oeamtc.at / www.tcs.ch / www.test.de)
- 185/60 R14 82H

- 205/55 R16 91V


Тестот беше спроведен на следниве пробни локации:
- Сите критериуми на влажен пат, за потрошувачка на гориво, бучава: Контидром, Јеверсен во Германија

- Сите критериуми на сув пат: Бриџстоун, Рим

- Километража 185/60 R14: Бриџстоун Веар Машин, Рим

- Километража 205/55 R16: Тест за абење спроведен од ADAC околу Ландсберг во Баварија

- Тест при големи брзини спроведе TU Darmstadt


Оцена за ContiPremiumContactTM 5: „Добар/Исклучително се препорачува“


За нашиот ContiPremiumContactTM 5 (што го произведува фабриката во Лусадо)

+ добро балансиран пневматик

+ многу добар на влажен пат

+  најдобро управување на влажни површини

+ добар и на сув пат

stage_award_image1

Auto Bild allrad

Во своето издание од април Auto Bild Allrad ги објави резултатите од тестирањето на летни пневматици за 4 x 4 возила со димензии од 215/65 R16 H/V, тестирани на VW Tiguan.

Ова списание го спроведе тестот

- на влажен пат на Контидром во Јеверсен

- сите други тестови на пробната писта на GoodYear во Сан Анџело во Соединетите Американски Држави


Оцена за CrossContactTM UHP:  „се препорачува“


За нашиот CrossContactTM  UHP: 
+ многу мали растојанија за запирање

+ неверојатна тракција на трева и во кал

- просечни перформанси на хидропланинг

- звучни перформанси

- цена

test_ts850_2

Auto Zeitung

 Во своето издание 21/2014 германското списание Auto Zeitung ги објави резултатите од тестирањето на зимски пневматици со димензии 205/55 R16 91H на возилото Seat Leon 1,4 TSI ACT.

Тестот беше спроведен од списанието на следниве пробни локации:
- Ивало на Nokian во Финска (тестирање во зимски услови)

- Миревал на GoodYear во Франција ( тестирање на влажни и на суви патишта)


Резултат за ContiWinterContactTM TS 850: „Победник на тестот“


За нашиот ContiWinterContact TS 850:
+ многу сигурен на снег, на влажни и на суви површини

+ „Крал на снегот“ „Schnee-König“

+ мала потрошувачка на гориво

+ добар хидропланинг и стабилно однесување на возилото на влажен пат

stage_award_image1

AutoBild sportscars

Во своето октомвриско издание списанието AutoBild sportscars ги објави резултатите од тестирањето на зимски пневматици со димензии 235/35 R19 W/V тестирани на возило BMW M 135i.
Ова списание го спроведе тестот во соработка со Pirell во Вицола во Италија и во Алвсбин во Шведска.  


Резултат за TS 850 P (235/35 R19 W/V): „vorBILDlich“


За нашиот ContiWinterContactTM TS 850 P:
+ сигурен зимски пневматик со перформанси „vorbildlicher“ на влажен пат

+ многу добро управување во влажни и во суви услови, добар одѕив на воланот, прецизно формирање на бочната сила

+ мали растојанија на запирање на влажен пат и на пат со снег 

+ мал отпор на тркалање

test_ts850_3

auto motor und sport

 Во своето издание 20/2014 германското списание auto motor und sport (ams) ги објави резултатите од тестирањето на зимски пневматици со димензии 205/55 R16 H на VW Golf.

Тестот беше спроведен од списанието ams на следниве пробни локации:
- Ивало на Nokian во Финска (тестирање во зимски услови)

- Контидром во Јеверсен во Германија (тестирање на сув и на влажен пат)

Резултат за ContiWinterContactTM TS 850: „Исклучително се препорачува“


За нашиот Continental TS 850:
+ добри перформанси во снежни услови

+ најдобро балансиран пневматик

+ најдобар на влажен пат

- динамично однесување при возење на снег, не се препорачува за возила без електронска програма за стабилност

Ние користиме колачиња за да се осигура дека ви го даваме најдобриот опит на нашата веб страница. Кликните тука за да дознаете нешто повеќе или да ги промените поставките за колачиња.